رعایت رفتارهای بهداشتی همچنان حرف اول را می زند

معاون آموزش سازمان اورژانس کشور گفت: در مقابل واکسیناسیون، رعایت رفتارهای بهداشتی که جلو انتشار و سرایت بیماری را میگیرد، همچنان حرف اول را می زند.

به گزارش روابط عمومی و مرکز اطلاع رسانی سازمان اورژانس کشور، دکتر عرفانی افزود: بالا بردن پوشش واکسیناسیون دلیلی بر محدود کردن پروتکل ها و شیوه نامه های بهداشتی نیست و آنها به شدت و قوت خودشان باید رعایت شوند.

دکتر عرفانی گفت: در بحث پاندمی کووید 19 با یک بیماری واگیردار عفونی همه گیری مواجه هستیم که این بیماری خیلی مهم است. 

معاون آموزش سازمان اورژانس کشور با اشاره به اینکه، کووید 19 تا امروز توانسته چندین جهش داشته باشد، گفت: قسمت مرکزی ساختمان این  بیمای با اندازه نسبتا کوچیک، استعداد بسیار بالایی برای جهش دارد.

وی در ادامه افزود: این متاسیون جهش می تواند قابلیت توان ویروس را در دو بعد سرایت و میزان انتقال تغییر و  بیماری را افزایش دهد.

دکتر عرفانی گفت: در اکثر نقاط جهان و در کشورمان  سوی قالب کووید 19  از نوع دلتای جهش یافته که متاسفانه میزان سرایت این بیماری تاحدود زیادی بالا است.

معاون آموزش سازمان اورژانس کشور اظهار کرد: زمانی واکسیناسیون در کنترل همه گیری پاندمیک می توانند نقش داشته باشند که  قالب کشورهای دنیا بتوانند در مدت زمان نسبتا معقول به واکسن دسترسی داشته باشند تا بتوانند اکثر افراد واجد شرایط خودشان را تحت پوشش واکسیناسیون قرار دهند تا این  سد دفاعی بتواند در مقابل متاسیونهای ویروسی مقاومت ایجاد کند.

دکترعرفانی گفت: مدیریت پاندمی یا جهانگیری کووید 19 ما را ملزم می کند تا جامعه بشری با یک اراده جهانی جهت مبارزه با این پاندمی را داشته باشد.

وی گفت: یک الی دو یا چند کشور به تنهایی نمی توانند پاندمی کووید 19 را  کنترل کنند، مگر به صورت موقت بتوانند تاحدودی اثراث مقطعی آن پاندمی را در کشور خودشان به تاخیر بیندازند.

دکتر عرفانی در ادامه افزود: تجربه چند ماهه گذشته هم ثابت کرد که کشورهای اروپایی و کشورهای مثلا پیشرفته  که پوشش واکسیناسیون خودشان را بالا بردند، الان در مقابل ویروس های جهش یافته به دنبال راهکارهای جدیدی هستند. که مجددا آسیب نبینند.

دکتر عرفانی با اشاره به اینکه باید وجدان بشری،  نوع دوستی و جهانی بودن بیماری را در نظر بگیریم افزود: همه با هم به عنوان اعضای یک خانواده  سوار بر یک کشتی هستند و سرنوشت هر کس به دیگران بستگی دارد که در قالب این نگاه پاندمی راحت تر کنترل می شود.

دکتر عرفانی

 

معاون آموزش سازمان اورژانس کشور گفت: در مقابل واکسیناسیون رفتارهای بهداشتی که جلو انتشار و سرایت بیماری را میگیرد همچنان حرف اول را می زند.

وی گفت: بالا بردن پوشش واکسیناسیون دلیلی بر محدود کردن پروتکل ها و شیوه نامه های بهداشتی نیست و آنها به شدت و قوت خودشان باید رعایت شوند.

دکتر عرفانی اظهار کرد: اگر بتوانیم سطح آگاهی جامعه درگیر بیماری کووید 19  را از نظر شناسایی، انتقال و پیشگیری بیماری بالا ببریم تا بتوانند با رعایت پروتکل ها  و شیوه نامه های بهداشتی خود واعضای خانواده خودشان  از بیماری جلوگیری کنند و در صورت ابتلا، بیماری را به دیگران منتقل نکنند توانستیم قدم بزرگی در این راه برداریم.

وی گفت:  اگر بیماری را  سریع تشخیص دهیم و در موارد سرپایی و خفیف بیماری آنها را طی 24 الی 48 ساعت اولیه بروز علائم  شناسایی کنیم می توانیم قبل از وخامت بیماری انها را تحت درمان قرار دهیم.

ما را دنبال کنید

@EMSnews115

ثبت

پیغام شما با موفقیت ارسال شد.