فاصله زمانی قابل قبول بین تزریق دو دوز واکسن کووید-19

کمیته ساماندهی تحقیقات کووید 19 وزارت بهداشت ، فاصله زمانی قابل قبول بین تزریق 2 دوز واکسن کووید 19 را تشریح کرد.

 به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان اورژانس کشور به نقل از وبدا، در حال حاضر بسیاری از واکسن های ایرانی و خارجی برای واکسیناسیون و کنترل پاندمی کووید 19 مجوز مصرف گرفته اند. اکثر واکسن های کووید 19 در 2 دوز تجویز می‌شوند.

فاصله زمانی بین تزریق دو دوز در بیشتر واکسن ها بین 4-3 هفته می باشد، اما شواهد نشان داده است که در برخی از واکسن ها مانند آسترازنکا، تأخیر در دوز دوم تا 12 هفته نیز موجب افزایش ایمنی بدن می شود

 سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده است که اهمیت چندانی ندارد که دوز دوم را چند روز دیرتر و یا زودتر دریافت کرد اما تزریق آن بسیار مهم است زیرا در دوز اول آنتی ژن جدید به سیستم ایمنی بدن وارد و پاسخ ایمنی بدن آغاز می‌شود و در نهایت دوز دوم باعث تقویت سیستم ایمنی می‌گردد، به طوری که پاسخ آنتی بادی و همچنین پاسخ سلول T بسیار قوی ایجاد می کند که طولانی مدت ادامه می یابد.

  با توجه به مواجهه با عرضه محدود واکسن ها و جمعیت مضطرب که منتظر نوبت دوم واکسیناسیون خود هستند سوال هایی در خصوص حداکثر فاصله بین دو دوز واکسن و نگرانی تأخیر در تزریق دوز دوم واکسن در کشور  وجود دارد که پاسخ آن برای رفع ابهام مردم ضروری است.

 

 

ما را دنبال کنید

@EMSnews115

ثبت

پیغام شما با موفقیت ارسال شد.