هشدار دکتر رئیسی درباره پُر شدن تخت‌های بیمارستانی؛ رعایت شیوه نامه ها کمتر از 40 درصد

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اعلام گسترش کرونای دلتا در ۲۹ استان کشور و هشدار جدی نسبت به پُر شدن تخت های بیمارستانی گفت: رعایت شیوه نامه ها در کشور به زیر ۴۰ درصد سقوط کرده است.

به گزارش روابط عمومی و مرکز اطلاع‌رسانی سازمان اورژانس کشور، دکتر علیرضا رئیسی در حاشیه جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه امروز آخرین جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا در دولت دکتر روحانی بود، اظهار کرد: این ستاد تا کنون ۵۷۳ مصوبه داشته که با همکاری اعضای ستاد از سه قوه مجریه، مقننه و قضاییه به مرحله اجرا گذاشته شده است.

او در ادامه با بیان اینکه بیش از ۱۶۴ کشور در دنیا متاسفانه گرفتار موج دلتای کرونا شده اند، افزود: ویروس جهش‌یافته دلتا با قدرت سرایت بسیار بالا حتی در کشورهایی که میزان بالایی از واکسیناسیون را انجام داده‌اند، باعث موج جدید بیماری شده است.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا از هموطنان بالای ۵۵ سال خواست حتما برای واکسیناسیون در سامانه نام نویسی کنند.

دکتر رئیسی در عین حال گفت: واکسن زدن به تنهایی کافی نیست و نیاز به رعایت شیوه نامه هاست؛ بنابراین افراد واکسینه شده هم ممکن است مبتلا شوند اما میزان بستری و مرگ و میر در آنها پایین‌تر از دیگرانی است که واکسن نزده اند.

سخنگوی ستاد ملی کرونا اضافه کرد: بنابراین هم باید واکسن بزنیم، هم رعایت شیوه نامه ها را داشته باشیم تا زمانی که درصد بالایی از مردم دنیا واکسن بزنند و زنجیره بیماری قطع شود.

معاون بهداشت وزیر بهداشت با اشاره به روند بیماری در کشورمان نیز گفت: در حال حاضر ۲۹ استان درگیر کرونای دلتا شده و میزان بستری و ورود به بیمارستان ها در حال بالا رفتن است و بسیاری از تخت های بیمارستان ها نیز در حال پُر شدن است.

دکتر رئیسی تاکید کرد: این هشدار جدی است که اگر شیوه نامه ها به همین شکل رعایت شوند، تا یک هفته آینده ممکن است درگیر موج بسیار سهمگین‌تری شویم.

وی با تاکید بر اینکه هنوز به قله این موج از کرونا در کشور نرسیده ایم، گفت: رعایت شیوه نامه ها در کشور به زیر  ۴۰ درصد سقوط کرده و ویروسی با این قدرت سرایت بالا می‌تواند همه را مبتلا کند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا تصریح کرد: اگر به شهر سر بزنیم، می‌بینیم که شیوه نام ها به خوبی رعایت نمی‌شود. با وجود اینکه هشدار دادیم یکی از جاهای پرخطر و قابل سرایت، رستوران‌هاست هنوز  هم عده زیادی به رستوران می‌روند.

معاون وزیر بهداشت ادامه داد: حتی آنهایی که دُز اول واکسن را زده‌اند، به علت قدرت سرایت بالای کرونای دلتا مستعد ابتلا هستند بنابراین باید از حضور در اماکن تجمعی و سربسته پرهیز کنند.

دکتر رئیسی اظهار کرد: میزان ورودی واکسن به کشور قابل قبول است و طی دو روز گذشته حدود ۲.۵ میلیون دُز واکسن جدید به دستمان  رسیده و فردا هم  حدود یک میلیون دیگر به دستمان می‌رسد.

او افزود: بنابراین تا پایان مرداد حدود ۷ میلیون دُز واکسن به دستمان خواهد رسید.


به گفته معاون بهداشت وزیر بهداشت، سرعت واکسیناسیون در کشور نیز قابل قبول است.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: برای گروه‌های سنی که اعلام می‌کنیم، هیچ نگرانی برای واکسن وجود ندارد و واکسن برایشان داریم.

او افزود: همزمان با عید سعید غدیر خم، واکسیناسیون مشاغل پُرخطر را هم آغاز کردیم که شامل معلمین، اساتید حوزه و دانشگاه، زندانیان، رانندگان سیستم حمل و نقل عمومی و بانک‌ها بود و واکسیناسیون آنها طبق برنامه انجام خواهد شد.

دکتر رئیسی پیش‌بینی کرد که تا پایان شهریور، فاز سوم واکسیناسیون به اتمام خواهد رسید.

معاون وزیر بهداشت در پایان با بیان اینکه بانک اطلاعاتی دیابتی‌ها و کسانی که انسولین تزریق می‌کنند موجود است و از طرف مراکز بهداشتی-درمانی فراخوان خواهند شد، گفت: بنابراین فعلا امکان نام نویسی این افراد وجود ندارد اما عجله نکنند چرا که در زمان مقتضی از طرف ما فراخوان می‌شوند.

ما را دنبال کنید

@EMSnews115

ثبت

پیغام شما با موفقیت ارسال شد.