اثربخشی ۹۱ درصدی واکسن مشترک کرونا ایران و کوبا

مدیر پروژه کارآزمایی بالینی فاز ۳ واکسن کرونای مشترک ایران و کوبا از اثربخشی 91 درصدی این واکسن خبر داد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان اورژانس کشور مدیر پروژه کارآزمایی بالینی فاز ۳ واکسن کرونای مشترک ایران و کوبا گفت: بررسی تزریق ۲ دز واکسن سوبرانا۲ (واکسن کرونا مشترک ایران و کوبا) به همراه واکسن یادآور (دز بوستر سوبراناپلاس) در کارآزمایی بالینی فاز سوم که در کوبا انجام شده، ۹۱ درصد اثربخشی داشته است.

مصطفوی گفت: اثربخشی این واکسن، علیه موارد شدید کرونا و نداشتن موارد فوتی برابر با
۱۰۰ درصد گزارش شده است.

او با اشاره به اینکه در ایران هم در کارآزمایی بالینی در دو شهر، این واکسن سه دوزه بررسی می‌شود، افزود: نتیجه اولیه کارآزمایی بالینی فاز سه واکسن در ایران نیز در اوایل شهریور ماه مشخص می‌شود.

فناوری تولید واکسن مشترک ایران و کوبا در حال انتقال است

مصطفوی با اشاره به اینکه تعامل خوب و سازنده‌ای با انستیتو فینلای کوبا برقرار شده است، گفت: فناوری تولید واکسن‌هایی با پلتفرم پروتئین نوترکیب کنژوگه بر اساس قرارداد منعقد شده با انستیتو فینلای کوبا در حال انتقال به انستیتو پاستور ایران است.

او روند همکاری مشترک با انستیتو فینلای کوبا را مطلوب ارزیابی کرد و افزود: دستیابی به این تکنولوژی تولید، ما را قادر می‌سازد تا علاوه بر ساخت واکسن‌های کرونا و پنوموکوک، به تولید دیگر واکسن‌ها با چنین پلتفرومی در آینده نیز اقدام کنیم.

مصطفوی با اشاره به روند تولید واکسن پاستوکووک در داخل کشور، اظهار امیدواری کرد که انستیتو پاستور ایران با افزایش ظرفیت تولیدی که در دستور کار دارد، بتواند قسمتی از نیاز جامعه را برطرف و از دغدغه مردم بکاهد.

تزریق دز یادآور واکسن پاستوکووک به داوطلبان تا چند روز آینده به اتمام می‌رسد

وی اظهار داشت: تمام داوطلبان مرحله سوم فاز انسانی واکسن پاستوکووک،
۲ دوز واکسن خود را تا آخر خرداد ماه دریافت کردند، تزریق دوز یادآور یا همان دوز سوم که در ۲ شهر هدفگذاری شده بود، در زنجان به پایان رسید و در یزد تا چند روز آینده به پایان می‌رسد.

مدیر پروژه کارآزمایی بالینی فاز سه واکسن کرونای مشترک ایران و کوبا، تعداد داوطلبان مرحله سوم کارآزمایی فاز سه واکسن پاستوکووک را
۲۴ هزار نفر اعلام کرد و گفت: این مطالعه از ششم اردیبهشت ماه در هشت شهر کشور آغاز شده است.

مصطفوی با اشاره به اینکه این طرح مطالعاتی با پیشرفت خوبی در حال انجام است، اظهار داشت: تاکنون داوطلبان این طرح مطالعاتی دچار عوارض جدی ناشی از تزریق واکسن نشده اند.

برابر اظهارات مسئولان انستیتو پاستور ایران، مراحل اول و دوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونا مشترک ایران و کوبا در کشور کوبا انجام شده و فاز سوم آن با اخذ مجوز از وزارت بهداشت در ایران تقریبا به پایان رسیده است.

داوطلبان مرحله سوم فاز انسانی پاستوکووک،
۲ دوز واکسن خود را تا آخر خرداد ماه دریافت کردند، تزریق دوز یادآور یا همان دوز سوم که در ۲ شهر هدف گذاری شده بود در زنجان به پایان رسید و در یزد از هفته جاری آغاز شده و تا چند روز آینده با دریافت دوز یادآور توسط داوطلبان یزدی، تزریق دوز یادآور این واکسن هم به داوطلبان به پایان می‌رسد.

مرحله سوم کارآزمایی پاستوکووک با جمعیت
۲۴ هزار نفری از ششم اردیبهشت در ۸ شهر کشور آغاز شده و اکنون در حال اتمام کار خود است.

ما را دنبال کنید

@EMSnews115

ثبت

پیغام شما با موفقیت ارسال شد.